Ako ne postavite nikakvo pitanje, ostavljate dojam da ste osoba koja se ne trudi. Ili da niste ambiciozni. Šaljete poruku da se niste spremili, da niste baš bistri ili da ste uplašeni…
Klasični razgovor za posao obično završava ponudom intervjuera da odgovori na neko od vaših pitanja. Kad se nađete u ovoj situaciji, pametno je iskoristite.
Pitanje o visini plaće treba ostaviti za finalni krug selekcije, osim ako ga ne potencira sam poslodavac! U protivnom se možete prezentirati kao osoba koju zanima samo novac, što vam ne ide u prilog. Naravno, iznimke postoje i među poslodavcima pa postoje i oni poslodavci koji vole znati s kakvim troškom mogu računati, u samome startu.
Ako propustite postaviti pitanje na kraju intervjua, ostavljate dojam da ste nemotivirani ili neambiciozni. Šaljete poruku da se niste pripremili za intervju, da vas ne interesira tvrtka u koju ulazite, da ste uplašeni, a ponekad, poslodavci mogu pomisliti i da niste nešto posebno “bistri” (štogod oni pod tim mislili!).
S druge strane, kroz svoja pitanja na intervjuu možete ostvariti i dodatne pluseve jer vas intervjuer prosuđuje na temelju njih, samo treba paziti. Pitanja koja ste naučili napamet i koja vas zapravo ne zanimaju mogu vam više odmoći nego koristiti! Zbog toga je važno pitanja prilagoditi kontekstu u kojem se nalazite i pitati ono što vam je stvarno bitno i što vas zanima. Također, moguće je da vam ispitivač odgovori i protupitanjem u kojem traži da objasnite zašto vas zanima to što ste pitali, a tada trebate biti spremni – jer ako postavljate pitanja samo da biste ostavili dobar dojam, nećete se snaći.
Nema pravila koliko pitanja pitati. Sve ovisi o tome što vas zanima.
Možda ćete imati spremnih 15 pitanja, ali nećete imati vremena za sve. Zato treba odrediti prioritete i pitati najvažnije s obzirom na kontekst. Ako se nalazite u prvom krugu intervjua, pitajte osnovne informacije, a kada uđete u uži krug dobit ćete priliku i za ostalo.
Ponekad se može dogoditi da dobijete odgovor na svoje pitanje već tijekom razgovora s poslodavcem. U tome slučaju možete navesti što vas je zanimalo i kako ste dobili odgovor. Na taj način šaljete poruku da ste strpljivi i da slušate što poslodavac govori. Ukoliko nešto niste razumjeli, ljubazno zamolite intervjuera da vam pojasni.
Uvijek je bolje postavljati pitanja otvorenog tipa, nego pitanja na koja je moguće odgovoriti samo s “DA” ili “NE” (zatvorenog tipa). Pitanja otvorenog tipa obično rezultiraju jasnijim i dužim odgovorima.
Ukoliko ne znate što biste pitali, ovdje pročitajte primjere koje možete iskoristiti. Donja pitanja mogu vam poslužiti kao smjernice u formiranju vaših pitanja za ispitivače. Naravno, morate ih prilagoditi svojoj situaciji – djelatnosti koju obavljate, radnom mjestu za koje se natječete te konkretnom poslodavcu.
- Kada mogu očekivati da ćete donijeti odluku o zaposlenju?
- Ako me odlučite zaposliti, kad očekujete da počnem raditi?
- Je li potrebno proći neki trening prije početka rada? Ako da, kako će to izgledati?
- Postoji li period probnog rada?
- Kakvo je radno vrijeme? Je li prekovremeni rad uobičajen? Radi li se vikendom?
- Kakva je mogućnost napredovanja u vašoj organizaciji?
- S kim ću najviše surađivati?
- Tko će mi biti neposredni nadređeni i kakav je njegov ili njezin način rada?
- Koliko imate zaposlenika i koliko je ljudi u timu u kojem bih radio ako mene odlučite zaposliti?
- Što su prednosti, a što slabosti vaše tvrtke/organizacije u odnosu na konkurenciju?
- Kakav je plan ove tvrtke/organizacije za idućih 5 godina i kakva je važnost odjela u kojem bih radio te radnog mjesta za koje sam se prijavio?
- U čemu najviše uživate u svom radu u ovoj organizaciji? Što vam se ne sviđa i što biste promijenili?
- Kako biste opisali radnu atmosferu u svojoj firmi?
- Kako će se moja odgovornost i učinak mjeriti i tko će to obavljati? Postoje li već postavljeni kriteriji vrednovanja? Koliko često se novim zaposlenicima daje formalna i/ili neformalna kritika?
- Koje su svakodnevne obaveze i odgovornosti ovog radnog mjesta?
- Možete li opisati na koji način se upravlja ovom organizacijom i kakav se profil zaposlenika najbolje uklapa u to?
- Kako biste opisali idealnog zaposlenika?
- Kako biste opisali idealnog zaposlenika za radno mjesto za koje se natječem?
- Hoću li morati/biti u prilici često putovati ako dobijem posao? Jesu li putovanja česta u sklopu radnog mjesta za koje se natječem?
- Kakva je politika organizacije glede transfera zaposlenika u druge gradove?
- Koje su neke od vještina i sposobnosti koje su potrebne da osoba bude uspješna na ovom radnom mjestu?
- Kakva je politika firme u pogledu seminara, radionica i treninga zaposlenika? Ulažete li u dodatnu edukaciju svojih zaposlenika?
- Koliko je omogućeno da pojedinac razvija osobne ciljeve uz savjetovanje i pomoć?
- Pročitao/la sam na vašoj web-stranici da je tim iz ove organizacije sudjelovao na XY seminaru/konferenciji/kongresu. Zanima me je li to uobičajena prilika na radnom mjestu za koje se prijavljujem?
piše: Ana Zlatar, psihologinja.