TESTIRANJE PUTEM INTERNETA
Internet nam je omogućio testiranje u novim, lakšim, ali i potpuno drugačijim uvjetima. Zbog toga su mnogi odahnuli jer su smatrali klasične selekcijske metode sporima, skupima i tromima. Da bi bolje razumijeli testiranje putem Interneta, dobro je znati kako se počeo događati prijelaz sa klasičnih “papir-olovka” testova na modernija testiranja putem Interneta. Prvi korak vezan uz testiranje putem Interneta bio je prijenos podataka i rezultata. Napredovanjem tehnologije, Internet nije služio samo za prijenos rezultata, već su se testovi postavljali na internetske stranice i time se olakšalo korisnicima da ih rješavaju iz daljine. Različite vrste testova za rješavanje putem Interneta počele su se pojavljivati na Internetu. Rame uz rame s profesionalnim testovima, počeli su se javljati i kvazi testovi u području testova inteligencije, ličnosti, prilagodbe, emocionalnih stanja, socijalnih ponašanja i mnogih drugih. Testiranje putem Interneta korišteno je iz zabave, ali i za profesionalne procjene i dijagnoze. U novonastalim uvjetima proces web prilagodbe testova postao je spor, pun sumnji i nesigurnosti, pa su znanstvenici morali istražiti, procijeniti i utvrditi:
- mogu li se tradicionalni (tzv. “papir-olovka”) testovi prevoditi u web-bazirani oblik bez gubitka psihometrijskih svojstava
- je li narušena valjanost testova uzimajući u obzir spolne i dobne razlike pri rješavanju putem Interneta
- koje su vrline i mane testiranja putem Interneta
Pokazalo se da su sumnje bile neopravdane.
Znanstvena istraživanja utvrdila su da nema razlike u metrijskim karakteristikama mjernih instrumenata koji se koriste u web baziranom i klasičnom obliku.
Drugim riječima, nije se pokazala razlika tamo gdje su se stručnjaci najviše bojali: u distribuciji, pouzdanosti i faktorskoj strukturi.
Što se tiče reakcija ispitanika na web-bazirane testove – bile su više nego dobre! Neočekivano dobre! Pokazalo se da su ispitanici testiranje putem Interneta doživjeli zabavnijim, ugodnijim i jednostavnijim od klasičnog testiranja. Dobne i spolne razlike pokazale su se nekonzistentnim. Uz lako razumljivu uputu, nisu se pokazale nikakve poteškoće pri rješavanju muškarcima i ženama, kao ni mlađima i starijima. Također se pokazalo da su testiranju pristupali s manje straha i da im je takav oblik procjene bio – draži!
Promjene u tradionalnom načinu procjene kandidata donose neke nove prilike za poboljšanjem, ali isto tako mogu donijeti i nove probleme. Neki od problema na koje je moguće naići kada se testira putem Interneta su:
- Ako procjenjivač ili kandidat nisu dobro upoznati s tehnologijom ili osnovnim korištenjem računala.
- Razumijevanje uputa; iako se kandidatima uputa prezetira uz primjere zadataka pa ne mogu početi rješavati test dok točno ne riješe zadatke iz primjera, može se dogoditi da kandidati i pored svim mjera predostrožnosti ipak slabije razumiju uputu.
- Testiranje putem Interneta može biti otežano osobama koje imaju odbojnost prema računalima i strah od novih tehnologija.
Bez obzira na mane, prednosti koje dobijamo s napredovanjem tehnologije mnogo su veće:
-
Ušteda materijala
Pod uštedom se podrazumijeva ušteda novca na materijalima, ali i ušteda na bacanju jednokratnih materijala.
-
Upute i vrijeme rješavanja
Psiholog ne mora pratiti vrijeme rješavanja, podsjećati na istek vremena, niti verbalno davati upute za rješavanje testa.
-
Rezultati dostupni odmah
U trenutku kada ispitanik dovrši i spremi test na računalu, procjenjivač može vidjeti rezultate testiranja.
-
Norme
Velika prednost testiranja putem Interneta je da se rezultati testiranja automatski spremaju u bazu podataka i mogu se uspoređivati prema različitim normama; doslovno jednim klikom! A s dovoljnim brojem riješenih testova, norme se mogu često revidirati!
-
Povratne informacije
U skladu s preferencijama psihologa ispitanici mogu odmah dobiti brze i objektivne povratne informacije o svome učinku, bez čekanja. Iskustvo je pokazalo da kandidati ovakve kratke povratne informacije jako cijene.
-
Jednostavan unos i izmjene
Testovi putem Interneta mogu se lako unositi, ali i mijenjati i oblikovati nakon svake provjere metrijskih karakteristika.
-
Teže kopiranje
U Selekcija.hr sustavu nije moguće kopirati testove zbog zabrane snimke ekrana (PrtSC ili screenshot). Osim toga, pozicija točnih odgovora u zadacima se mijenja, kao i pozicija jednog zadatka u istoj kategoriji težine. Nadalje, u kognitivnim testovima na portalu Selekcija.hr obično se nalazi samo jedan zadatak po stranici/ekranu. Također, postoji i opcija snimanja i slikanja kandidata dok rješavaju testove (u skladu s GDPR-om) pa je moguće uočiti sve sumnjive aktivnosti. U svakom slučaju, neki klasični ili “papir-olovka” testovi prikazuju doslovno sve zadatke na jednoj A3 ili A4 stranici papira pa je zlonamjernim kandidatima puno lakše s jednom fotografijom snimiti sve zadatke, a to je velika opasnost u vrijeme pametnih telefona! Moramo napomenuti da je psihološke testove, kao zaštićene psihodijagnostičke instrumente, generalno zabranjeno snimati prema Zakonu o psihološkoj djelatnosti i Zakonu o autorskom pravu.
-
Bolja grafika
Web-bazirani oblici testova imaju prednost korištenja naprednih 3D grafičkih sučelja. U slučajevima kada se testiraju pažnja i koncentracija, percepcija ili prostorne sposobnosti računalo može biti od velike koristi.
-
Sigurnost
Dugoročno, sigurnost čuvanja riješenih “papir-olovka” testova i rezultata testiranja u uredu umjesto u enkriptiranom obliku na sigurnom internetskom serveru jednako je kao čuvanje novca u novčaniku s kojim smo stalno vani, a ne u sefu u banci.
Eto, čini se da su već sada, a pogotovo u godinama koje dolaze, web–baziranim testiranjima – vrata širom otvorena!
Piše: Karla Bonačić, psihologinja